مقالات

آشنایی با فشار خون و مراقبت از آن در منزل با یک فشار سنج خوب

آشنایی با فشار خون و مراقبت از آن در منزل با یک فشار سنج خوب

خلاصه مقاله

اهمیت فشار خون

 

اندازه گیری فشار خون بسیار مهم می باشد چون فشار خون به قاتل خاموش معروف است و باید هر چند مدت یکبار اندازه گیری شود. اهمیت فشار خون آن جا مشخص می شود که هنگام مراجعه به پزشک اولین و مهم ترین کار او برای معاینه، اندازه گیری فشار خون است. فشار خون را از آن جهت قاتل خاموش می‌دانند که اغلب تا مراحل انتهایی دارای نشانه خاصی نیست و برای اطلاع از میزان آن باید حتما اندازه گیری شود. اگرچه برخی از علامت‌ها برای کم فشاری یا پرفشاری فهرست شده است، اما باز هم ممکن است در افراد مختلف علایم متفاوتی داشته باشد. مثلا ممکن است شخصی به هنگام فشار بالا دچار سرگیجه شود، اما فرد دیگری با فشار پایین نیز همان علامت را داشته باشد. فاجعه زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بر اساس حدس و گمان خود عمل کند، مثلا احساس کند سرگیجه او ناشی از فشار پایین است (در حالی که فشار او بالا باشد) و برای درمان اولیه خود نمک و قند بخورد. یا بر عکس آن. بنابراین عاقلانه ترین راه، سنجش فشار خون است، که برای اندازه گیری آن می‌توان به مراکز درمانی مراجعه کرد. در برخی از مواقع دسترسی به پزشک به دلیل دوری راه، کسالت و نداشتن همراه، مسافرت، زمان نامناسب و. .. امکان پذیر نیست. اما امروزه با عرضه انواع فشارسنج‌های دقیق با اندازه گیری آسان، کار راحت شده است. با خرید یک دستگاه فشار خون می‌توان به سنجش فشار خون در هر مکان و هر زمان پرداخت. این موضوع برای بیماران قلبی، افراد مبتلا به فشار خون بالا و سالمندان کاملا ضروری است. همچنین در زنان باردار کنترل فشار خون امری مهم است. فشار خون بالا در نیمه دوم حاملگی می‌تواند نشانه مسمومیت بارداری باشد که در صورت شناسایی نشدن به موقع منجر به مرگ مادر و جنین می‌شود.از این رو کنترل فشار خون برای هر فردی با هر سنی ضروری می باشد که ما در این مقاله شما را با این موضوع حیاتی آشنا می کنیم.

مشروح مقاله

فشار خون چیست؟

هر بار که قلب به تپش در می‌آید، خون به رگ‌ها و شریان‌ها پمپاژ می‌شود. در این حالت قلب منقبض شده و فشار خون در رگ‌ها بالا رفته که آن را فشار سیستولی یا ماکزیمم می‌گویند. اما وقتی قلب منبسط می‌شود و دوباره از خون پر می‌شود، فشار در رگ‌ها پایین آمده و آن را فشار دیاستولی یا مینیمم می‌نامند. اما گاه به دلایلی این نظم برهم خورده و فشار بالا یا پایین می‌رود. در هنگام سنجش فشار خون هر دوی این میزان فشارها معیار قرار می‌گیرند.

این میزانها بیشتر بر حسب میلیمتر جیوه گزارش می‌شود. گزارش فشار خون بصورت عدد کسری است که صورت آن فشار خون سیستولی یا ماکزیمم و مخرج آن فشار خون دیاستولی یا مینیمم می‌باشد.مثل ۸۰/۱۲۰ 

فشار خون نرمال برای سنین مختلف

این سوال در ذهن خیلی ها هست که فشار خون مناسب در هر سن و برای افراد مختلف چه مقدار می باشد. عوامل بسیاری بر روی فشار خون اثر می گذارند. سن، یک عامل مهم و طبیعی برای فشار خون محسوب می شود که با افزایش آن، فشار خون نیز افزایش می یابد.همان طور که پیشتر گفته شد فشار خون همیشه با دو عدد بیان می شود:

1- فشارخون سیستولیک (زمانی که قلب می زند)
2- فشار خون دیاستولیک (زمانی که قلب استراحت می کند)

هنگامی که اندازه گیری ها نوشته شد، فشار سیستولیک بالای فشار دیاستولیک نوشته می شود.

فشار خون بالا نشان می دهد که خون با نیروی قوی تری پمپ می شود. این موضوع می تواند باعث مشکلات جدی، از جمله آسیب به قلب و ارگانهای دیگر شود. جدول فشار خون نرمال بر اساس سن، اطلاعات بیشتری در مورد گروه های سنی متفاوت در اختیار ما قرار می دهد.

جدول فشار خون: